Balkan Open 2018

Tuto sobotu se český Baseball5 výběr poprvé ve své krátké historii zúčastnil Baseball5 turnaje. Naše federace dostala pozvání na turnaj Balkan Open, který se uskutečnil v sobotu 15. září v prostorách Knížecího parku v Sofii.

Kromě domácího Bulharska a našeho týmu se turnaje zúčastnili i výběry Rumunska a Srbska. Hrálo se systémem každý s každým a dva nejlepší týmy po základní části si to rozdali znovu ve finále a další dva v zápase o třetí místo.

Samotnému turnaj předcházelo několik aktivit. Páteční klinika a pak hlavně sobotní dopolední BB5 rozvojová klinika pro děti, do které se velmi aktivně zapojil i náš tým.

Do odpoledního turnaje jsme vstoupili velice dobře, výhrou nad domácím Bulharskem. Avšak potom nás o postup do finále připravila série dvou porážek o jeden bod s Rumunskem a Srbskem. V zápase o třetí místo, které jsme hráli se Srbskem, jsme hráli velice vyrovnané utkání a o našem vítězství rozhodl až třetí tie break, kdy jsme na rozdíl od soupeře doběhli pro jeden bod. Z vítězství na turnaji se nakonec radovalo domácí Bulharsko, které těsně porazilo Rumunsko.

Konečné pořadí Balkan Cup 2018:

  1. Bulharsko
  2. Rumunsko
  3. Česká Republika
  4. Srbsko

Samotný turnaj ukázal, že ačkoliv je rozdíl v kvalitě baseballu a softballu českého týmu a ostatních zúčastněných týmů velký, v Baseball5 toto neplatí a veškeré rozdíly se smazávají. Náš tým sehrál všechna utkání ve vysoké kvalitě a všech osm hráčů se pravidelně střídalo ve hře.

Vzhledem k tomu, že WBSC velice razantně prosazuje Baseball5 a má s ním v blízké budoucnosti velké plány, budeme se i my muset zaměřit více na tento sport a je možné, že v budoucnu budeme mít v národním týmu samé Baseball5 specialisty, kteří se tomuto novému sportu budou pravidelně věnovat.

Velké poděkování patří hráčkám a hráčům Natálii Tauchenové, Veronice Vinterlíkové, Tereze Burešové, Davidu Vohánkovi, Matěji Bužgovi, Šimonu Peřinovi, Danu Riegerrovi a Karlu Jakschovi za perfektní reprezentaci České Republiky v premiérovém Baseball5 turnaji. A snad nás pořadatel Balkan Open pozve i následující rok do Bělehradu, kde by se měl další ročník turnaje uskutečnit.